Słowa w przemówieniu powinny odwoływać się do zmysłów, pozwalając słuchaczom zobaczyć, usłyszeć, odczuć dotyk smak czy zapach. Żywe słownictwo porusza wyobraźnię słuchaczy i opisuje to, co mówisz.

Żywe słownictwo

Zamiast zdania „Alicję bolały nogi, gdy szła do miasta” powiedz „Gdy Alicja z trudem szła zaśmieconą drogą do miasta, na jej twarzy pojawiał się grymas bólu, który odczuwała w opuchniętych i pokrytych pęcherzami stopach”. Zamiast „Efektem niniejszej propozycji będzie więcej pieniędzy dla szkoły” możesz powiedzieć „Ta propozycja zwiększy dochód szkoły o 20 000 dolarów, co wystarczy na zakup nowych podręczników i pomocy naukowych na przyszły rok”.

Uważnie dobieraj czasowniki. Czasowniki wyrażające akcję dodają siłę do prezentacji. Pisząc przemówienie używaj czasowników, które mają w sobie energię. Żywe słownictwo odgrywa ogromną rolę.

Używaj strony czynnej. Strona w zdaniu określana jest przez czasownik. Czasownik wskazuje, czy podmiot wykonuje jakąś czynność. Gdy zdanie jest w stronie czynnej, podmiot wykonuje czynność. „Klub wybrał prezesa”; „Przejrzeliśmy programy”. Strona czynna czytelnie określa, kto co robi. Gdy mamy do czynienia ze zdaniem w stronie biernej, wówczas coś jest robione z podmiotem. „Alicja została wybrana na prezesa klubu”; „Programy zostały przez nas przejrzane”. Strona czynna wiąże się z użyciem mniejszej ilości słów, pozwala łatwiej śledzić tok myśli, brzmi żywiej i ciekawiej.

Czasowniki jest, są, był, byli osłabiają przekaz, ponieważ nie opisują żadnej akcji. Zamiast powiedzieć: „Są dwie pozostałe propozycje” powiedz „ Pozostają dwie propozycje”.  „To fakt, że Barbara jest kandydatką” można zmienić na „Barbara zgłosiła swoją kandydaturę”.

Używaj figur retorycznych

Figury retoryczne to szczególny sposób użycia słów, powodujący, że idea lub myśl brzmi przyjemniej i jest łatwiej zapamiętywana przez słuchaczy.

Przykładami efektywnych figur retorycznych są:

  • Porównanie. Porównanie to przyrównanie przy użyciu słów jak lub tak, jak, czy niczym.„Jeżeli odmówimy edukacji swoim dzieciom, ignorancja będzie rozrastała się jak rak”.
  • Metafora. Metafora to użycie porównania. „Ignorancja to rak, który musi być leczony”.
  • Aliteracja. Aliteracją jest powtórzenie początkowej głoski lub akcentowanej sylaby słowa w przyjemny dla ucha i łatwy do zapamiętania sposób: „Niezauważony i nieużywany”, „puste puszki”, „propagować i pracować dla pokoju”.
  • Triady. Idee, określenia i punkty grupujemy po trzy. Maja wtedy przyjemny dla ucha rytm, są wyraziste i stają się łatwiejsze do zapamiętania. „Poświęcamy sobie wzajemnie nasze życie, nasze szczęście i nasz święty honor”.

Używaj słów w sposób ekonomiczny

Staraj się powiedzieć wiele, używając tak małej ilości słów, jak to tylko jest możliwe. Wiele słów jest zbędnych lub są ‘wypełniaczami’, dekoncentrują i osłabiają przekaz. Na przykład można wyeliminować frazy: „jak wiadomo”, „nie muszę wspominać, że”, „jak pokazałem”.

Zamień takie potoczne określenia, jak: „wypróbowany i sprawdzony” czy „szybki jak rakieta” na bardziej odpowiednie i opisowe słowa, czy frazy. To żywe słownictwo wzbogaci twoją mowę.

Inne frazy można zredukować do jednego lub dwóch słów. Wielka liczba może zostać zredukowana do wiele. Zamiast w obecnym czasie można użyć słowa teraz. Zwróć także uwagę na zbyteczne słowa w zwrotach łączna suma, wspólna współpraca, przyszłe plany, nieoczekiwana niespodzianka, nowy rekord. Dodatkowe słowa nie dodają znaczenia ani wartości.

Uważaj na żargon

Zapewne słyszałeś mówców używających sportowych określeń, gdy mówili o biznesie lub o polityce, czy też włączających słownictwo biznesowe, mówiąc o sztuce czy teatrze. Używaj specjalistycznego słownictwa tylko wtedy, gdy słuchacze są z nim obeznani. Niektóre potoczne słowa mogą być odczytane, jako żargon nawet, jeżeli nie należą do określonej dziedziny.

Kategorie: Przemawianie

Czekamy na Twoją wiadomość
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda
Privacy Policy