Mowa ciała jest ważną częścią przemówienia, ponieważ wzmacnia przekaz i powoduje, że jesteś bardziej wiarygodny. Pozwala także pokonać tremę. Postawa, sposób poruszania się, gesty, wyraz twarzy i kontakt wzrokowy pomagają w przekazaniu komunikatu i osiągnięciu celu przemówienia. Mowa ciała powinna być swobodna, naturalna i przekazywać ten sam komunikat, który słyszą słuchacze.

Bardzo ważna jest postawa ciała i ruch na scenie, na tym skupimy się w tym wpisie.

Mowa ciała jest równie ważna podczas wystąpień publicznych, jak w trakcie codziennej konwersacji. Wyobraź sobie mówcę, który mówi szczerze, ale przez cały czas stoi sztywno przed słuchaczami, nie poruszając się, ani nie patrząc na nikogo. Jego słowa mówią, że poważnie podchodzi do tematu, ale ciało komunikuje coś przeciwnego. Rezultat?
Publiczność wątpi w jego przekaz.

Postawa ciała

Chociaż powinieneś poruszać się podczas przemówienia, to od czasu do czasu warto stanąć. Ruch na scenie powinien być wyważony. Szczególnie w trakcie wypowiadania słów otwierających i kończących lub, gdy mówisz coś szczególnie ważnego. Postawa, którą przyjmujesz w tym momencie jest ważna, ponieważ wskazuje na pewność siebie i swobodę. Jeżeli pochylisz ramiona i utkwisz wzrok w podłodze, publiczność pomyśli, że jesteś nieśmiały i słaby. Jeżeli wielokrotnie będziesz przenosił ciężar ciała z jednej nogi na drugą, wydasz się zagubiony i nerwowy, a słuchacze mogą zareagować na te ruchy rozproszeniem uwagi. Natomiast, gdy stoisz wyprostowany – stopy nieco rozsunięte a ciężar ciała równo rozłożony na obie stopy – i patrzysz śmiało na słuchaczy, przekazujesz pewność i opanowanie.

Ruch na scenie

Poruszanie się zapewnia słuchaczom różnorodność. Przechodząc z jednego miejsca w drugie przyciągasz uwagę słuchaczy i zyskujesz ich zaangażowanie, ponieważ ich oczy i głowy podążają za Tobą.

Swoją prezentację rozpoczynasz już, gdy wstajesz z miejsca i idziesz do mównicy lub na podium. W tym momencie masz już pierwszą możliwość wykorzystania mowy ciała. Idź na miejsce, z którego będziesz przemawiać, zdecydowanie, wyprostowany i z podniesioną głową. Obróć się i stań twarzą do publiczności, następnie zacznij mówić. Po zakończeniu przemówienia w ten sam sposób powróć na swoje miejsce.

Wszelkie ruchy podczas przemówienia powinny również być zdecydowane. Unikaj nerwowego kręcenia czy kiwania się. Te nerwowe nawyki rozpraszają słuchaczy. Zamiast tego powiedz część przemówienia z jednego miejsca, a następnie – gdy przechodzisz do kolejnego punktu przemówienia – zrób dwa, trzy kroki wzdłuż audytorium i przedstaw tę część z nowego miejsca. W celu podkreślenia ważnego punktu prezentacji, zrób krok w przód w kierunku słuchaczy. Jeżeli chcesz udramatyzować określoną informację, wykorzystaj ruchy ciała. Na przykład, gdy opisujesz ruch taki, jak rzut piłką lub trzęsienie się z zimna, pokaż odpowiednimi ruchami ciała to, o czym mówisz. Ruch powinien zacząć się nieco wcześniej niż słowa, które ilustruje.

Kolejne wskazówki dotyczące mowy ciała, pojawią się w kolejnych wpisach.

Kategorie: Przemawianie

Czekamy na Twoją wiadomość
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda
Privacy Policy