Pomoce wizualne

Pomoce wizualne pomagają publiczności w zrozumieniu i zapamiętaniu tego, co słyszą, są cennym narzędziem dla mówców. Dlaczego są ważne i kiedy z nich korzystać, pisaliśmy kilka tygodni temu. Sprawdź tutaj.

Jak sprawić, aby wykorzystanie pomocy wizualnych było efektywne?
Pamiętaj o kilku prostych zasadach:
 1. Spraw, żeby były widoczne. Każdy na sali powinien widzieć pomoce wizualne.
 2. Wykorzystaj każdą pomoc tylko do jednej głównej myśli lub idei. Więcej niż jedna idea rozproszy uwagę odbiorców.
 3. Użyj nie więcej niż sześciu linii tekstu i nie więcej niż sześciu słów w linii na stronie. Zasada 6 x 6 sprawi, że tekst na pewno będzie dobrze widoczny.
 4. Upraszczaj . Unikaj przeładowywania pomocy wizualnej zbyt dużą ilością rysunków lub fantazyjnej grafiki. Publiczność powinna być w stanie szybko pojąć myśl, przekazywaną z wykorzystaniem pomocy wizualnej.
 5. Ostrożnie wykorzystuj kolory. Kolory zwiększają zainteresowanie oraz poprawiają zdolność zapamię Wybierz kolory, które poprawiają czytelność. Unikaj używania zbyt wielu kolorów.
 6. Spraw, żeby były spójne. Włączenie kilku spójnych elementów, takich jak czcionka, kolory i/lub szata graficzna, sprawi, że pomoce wizualne będą przyjemniejsze dla oka.
 7. Wykorzystaj różne rodzaje pomocy. Różnorodność wzmaga zainteresowanie.
Jak efektywnie przeprowadzić prezentację?
Skuteczne wykorzystywanie pomocy wizualnych wymaga praktyki. Pokazywanie ich zbyt wcześnie, za późno lub za szybko, zmniejszy ich efektywność. Oto kilka prostych wskazówek, jak wykorzystywać pomoce wizualne:
 1. Pokaż materiał ilustracyjny na chwilę przed mówieniem o nim. Zrób pauzę, dając słuchaczom czas na przeczytanie i zrozumienie, a następnie rozpocznij omawianie.
 2. Utrzymuj kontakt wzrokowy ze słuchaczami, gdy pokazujesz materiał ilustracyjny. Nie mów do ekranu lub tablicy, nie czytaj z nich.
 3. Pokazuj wystarczająco długo. Pokazuj pomoce wizualne tak długo, jak długo będziesz omawiał kwestię, której dotyczy; następnie usuń Jeśli używasz rzutnika, wyświetl czarną lub nieprzezroczystą stronę pomiędzy kolejnymi materiałami ilustracyjnymi, aby uniknąć pokazywania jaskrawego, białego ekranu.
 4. Nie zasłaniaj obrazu. Cała publiczność musi widzieć materiały. Jeśli wyświetlasz je na ekranie lub używasz flip-chart’u, stań z boku po lewej stronie. Do wskazywania elementu na ekranie lub tablicy użyj lewej ręki lub wskaź Jeśli trzymasz coś, co chcesz pokazać słuchaczom, pokaż to po swojej lewej lub prawej stronie.
 5. Nie pisz, gdy mówisz. Jeśli piszesz na flip-charcie, przerwij mówienie, dopóki nie skoń Potem odwróć się do publiczności i zacznij mówić.
 6. Pokazuj prawidłowe materiały ilustracyjne. Jeśli zapomnisz część prezentacji lub zaprezentujesz materiały nie we właściwej kolejności, to możesz, niechcący, wyświetlić zły materiał. Jeśli to możliwe, sprawdź każdy z nich przed pokazaniem.
 7. Przygotuj wszystko. Przed prezentacją sprawdź pomieszczenie, upewnij się, że słuchacze będą dobrze widzieli pomoce wizualne.
 8. Przeprowadź próbę. Ćwicz wykorzystanie pomocy wizualnych.
Przygotuj plan awaryjny
Jeśli używasz prezentacji lub innego sprzętu, bądź przygotowany na awarię sprzętu. Jeśli zaczyna się dziać coś złego, mów dalej i nie trać czasu słuchaczy.

 

Kategorie: Przemawianie

Czekamy na Twoją wiadomość
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda
Privacy Policy