Pomoce wizualne

Pomoce wizualne pomagają publiczności w zrozumieniu i zapamiętaniu tego, co słyszą, są cennym narzędziem dla mówców. Typ pomocy, który wybierzesz, zależy od różnych czynników, włączając w to informacje, które chcesz przedstawić, oraz liczbę słuchaczy. Pomoce muszą być dostosowane do przekazu oraz publiczności, a także być prezentowane prawidłowo, ze swobodą i pewnością siebie.

Pamiętamy najlepiej to, co jednocześnie widzimy i słyszymy, dlatego pomoce wizualne są potężnymi narzędziami dla mówcy. Oferują one kilka korzyści:

 1. Ułatwiają zrozumienie.

  Większość z tego, czego się uczymy, przyswajamy za pomocą oczu, a nie uszu. Pomoce wizualne ułatwiają przekazywanie treści tak.

 2. Oszczędzają czas.

  Informacje prezentowane wizualnie są przetwarzane przez mózg szybciej, niż przekaz werbalny. Pomoce wizualne są szczególnie przydatne do szybkiego zrozumienia złożonych lub abstrakcyjnych idei.

 3. Poprawiają zdolność zapamiętywania.

  Tydzień po usłyszeniu przekazu ustnego pamiętamy średnio 10% usłyszanej informacji. Zapamiętujemy, jednak, do dwóch trzecich z tego, co jednocześnie słyszymy i widzimy.

 4. Sprzyjają koncentracji.

  Myślimy znacznie szybciej niż mówimy, dlatego nasze myśli mają tendencję do błądzenia podczas przemówienia. Pomoce wizualne pomagają skoncentrować się na przekazie, urozmaicają prezentację, a także zwiększają zainteresowanie słuchaczy.

 5. Pomagają kontrolować zdenerwowanie.

  Aktywność fizyczna związana z pokazywaniem pomocy wizualnych pozwala, bez rozpraszania słuchaczy, wykorzystać energię, związaną ze zdenerwowaniem.

Kiedy korzystać z pomocy wizualnych?

Pomoce wizualne mają na celu uzupełnienie prezentacji, nie stosujemy ich po to, aby same stanowiły prezentację. Wykresy, rysunki, diagramy, modele i słowa mogą stymulować odbiorców i zwiększać zdolność zapamiętania przekazywanego materiału. Nie potrzebujesz jednak pomocy wizualnej do każdego zdania, które wypowiesz, czy każdej kwestii, którą przedstawisz. Jeśli kładziesz nacisk na wszystko, wtedy nic nie wydaje się ważne.

Warto używać pomocy wizualnych tylko, gdy chcesz:

 1. Wzmocnić główną ideę.

  Pomoce wizualne pokazują odbiorcom, że to, co właśnie powiedziałeś lub masz powiedzieć, jest ważne i powinni to zapamiętać.

 2. Poprawić zrozumienie/zapamiętanie złożonego materiału.

  Pomoce wizualne pomagają odbiorcom zrozumieć takie tematy, jak relacje, konstrukcję/budowę oraz statystyki.

 3. Oszczędzić czas.

  Czasami ta sama idea przekazywana jest szybciej i lepiej przy pomocy wizualizacji niż słów.

Część osób używa pomocy wizualnych, jako podpowiedzi przy prezentowaniu, uzależniając się od nich, jak od notatek. Pomoce wizualne nie zastępują przygotowania. Wciąż musisz znać prezentację na tyle dobrze, żeby ją przedstawić również bez używania pomocy wizualnych.

Kategorie: Przemawianie

Czekamy na Twoją wiadomość
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda
Privacy Policy