Jasny cel i efektywna struktura są podstawą każdego przemówienia. Jednak końcowy sukces prezentacji zależy ostatecznie od słów, których użyjesz i od tego, jak je ze sobą połączysz.

Słowa mają siłę, przekazują przesłanie i wpływają na to, jak słuchacze je odbiorą. Pisz dla ucha. Jasne, proste, żywe i dobitne słowa dodają emocji, stymulują publiczność i komunikują konkretny przekaz.

Pisz dla ucha

Jeżeli nie rozumiesz dokładnie fragmentu jakiejś ksiąski, czy artykułu w czasopiśmie, możesz go przeczytać kilkakrotnie, aż będzie dla ciebie jasny. Gdy mówisz, publiczność nie jest w tak dobrej sytuacji. To, co mówisz, musi być od razu zrozumiałe dla słuchaczy. Z tego powodu język mówiony jest mniej formalny i ma więcej powtórzeń niż język pisany.

Powtarzanie oraz prosty, zrozumiały język pomagają słuchaczom w zapamiętaniu określonych kwestii. Jeżeli chcesz, żeby słuchacze Cię zrozumieli i zaakceptowali, mów w taki sam sposób jak oni. Używaj znanych słów i pojęć.

Skonstruuj swoje przemówienie, używając:
  • Krótkich słów.

    Niektórzy ludzie uważają, że wywrą wrażenie na słuchaczach używając długich, skomplikowanych słów. W mowie najbardziej efektywne i łatwe do zapamiętania są słowa krótkie, zwykle składające się z tylko jednej sylaby. Krótkie słowa są dobre dla słuchaczy, bo ułatwiają podążanie za kontekstem i zapamiętanie. Przejrzyj, więc swoje przemówienie i policz ilość sylab w każdym słowie. Jeżeli większość z nich ma trzy, cztery lub pięć sylab, słuchacze mogą mieć trudność w zrozumieniu przekazu. Nie znaczy to, że wszystkie słowa powinny być jednosylabowe, tylko, że większość z nich powinna.

  • Krótkich zdań.

    Krótkie zdania są łatwiejsze do wypowiedzenia dla mówiącego i łatwiejsze dla słuchaczy do zrozumienia. Jednak przemówienie, składające się wyłącznie z krótkich zdań, jest nudne i monotonne w odbiorze. Od czasu do czasu, używaj, więc dłuższych zdań dla urozmaicenia wystąpienia, ale upewnij się, że słuchacze będą mogli łatwo nadążać za twoją myślą. Sprawdź, ile jest przecinków w zdaniu. Więcej niż jeden, czy dwa wskazuje na to, że struktura zdania jest zbyt skomplikowana.

  • Krótkich akapitów.

    Jeden akapit rozwija jedną ideę czy myśl. Publiczność będzie mogła dużo łatwiej śledzić logikę wypowiedzi, jeżeli ograniczysz akapity do kilku zdań. Robienie pauz pomiędzy akapitami daje słuchaczom czas na „przetrawienie” tego, co powiedziałeś.

Zachęcamy do ćwiczenia swoich wystąpień, to sprawi, że zdobędziesz swój cel.

Kategorie: Przemawianie

Czekamy na Twoją wiadomość
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda
Privacy Policy