Gramatyka i wymowa mają wielkie znaczenie, jeżeli chcesz mieć wpływ na publiczność.

Słuchacze identyfikują poprawność gramatyczną oraz wymowę z dobrym wykształceniem i wiarygodnością.

Gramatyka i wymowa

Przykłady popularnych problemów gramatycznych:

 • zgodność podmiotu i orzeczenia.

  Podmiot w liczbie pojedynczej wymaga czasownika także w liczbie pojedynczej, zaś podmiot w liczbie mnogiej odpowiednio czasownika w liczbie mnogiej.
  Przykłady:
  Lilian biegnie do domu. Lilian i Sean biegną do domu. Jedno na pięcioro dzieci nosi okulary. Dzieci noszą okulary. Statystyka jest czasem myląca. Statystyki nie poprawne.

 • szyk w zdaniu.

  Słowa powiązane znaczeniowo stawiaj koło siebie, używając szyku, który komunikuje ich zamierzone znaczenie.
  Przykłady:
  „Artur zadzwoniłby porozmawiać o spotkaniu, które odbyło się wczoraj” oraz zdanie: „Wczoraj zadzwonił Artur, by porozmawiać o spotkaniu” mają różne znaczenia tylko ze względu na inne umiejscowienie jednego słowa. Podobnie „Dziecko goniło owcę w kapeluszu” daje słuchaczom inny obraz niż „Dziecko w kapeluszu goniło owcę”.

 • użycie zaimków.

  Używaj prawidłowej odmiany zaimków i właściwych przypadków.„On i ja biegliśmy przez pole”; „ Kierownik wybrał pomiędzy nim a mną”; Niektórzy z nas pracowników biegli za nią”; „Nikt w chórze nie śpiewa lepiej od niej”.

Niektóre osoby mają problem z prawidłową wymową niektórych słów np.: permanentny. Napisz to słowo i ćwicz jego wymowę. Jeżeli ciągle masz problem, zamień trudne słowo na inne o właściwym znaczeniu, zrozumiałe dla słuchaczy. Jeżeli planujesz użyć słów czy wyrażeń pochodzących z języka obcego, upewnij się, że potrafisz je prawidłowo i płynnie wymówić.

Podsumowanie

Do poprawności języka, nawiązywaliśmy już w poprzednich wpisach, Żywe słownictwo oraz Pisz dla ucha.

Oto kilka wskazówek dotyczących poruszanych tematów:

 • Zwróć uwagę na słowa, które wybierzesz i ich ułożenie. Powinny one być tak kolorowe, aby publiczność mogła je „zobaczyć”. Słowa powinny być zrozumiałe, starannie dobrane, opisowe, i tak krótkie, jak to możliwe; czasowniki zaś powinny oznaczać akcję.
 • Zachowaj prostą i zwięzłą konstrukcję zdań i akapitów.
 • Używaj figur retorycznych dla podkreślenia i wzmocnienia treści.
 • Eliminuj żargon i niepotrzebne słowa, zadbaj o poprawność gramatyczną.
Kategorie: Przemawianie

Czekamy na Twoją wiadomość
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda
Privacy Policy