Każde przemówienie powinno posiadać cel ogólny i szczegółowy. Celem ogólnym jest poinformowanie, przekonanie, dostarczenie rozrywki lub zainspirowanie słuchaczy. Celem szczegółowym jest to, co chcesz, aby słuchacze zrobili po zakończeniu przemówienia. O celu ogólnym dowiesz więcej z naszego poprzedniego wpisu.

Cel szczegółowy

Przyjmijmy, że planujesz przemówienie informujące o przebudowie domu. Jest to bardzo szeroki cel i będziesz miał trudności zreferować temat w krótkim czasie. Zawężenie celu ogólnego do jasno sformułowanego celu szczegółowego sprawi, że prezentacja będzie praktyczna i łatwiejsza do przygotowania.

Celem szczegółowym jest jednozdaniowe stwierdzenie zawierające to, co zamierzasz osiągnąć swoim przemówieniem. Powinno spełniać trzy podstawowe kryteria.

Stwierdzenie powinno być:
  1. Sformułowane z punktu widzenia słuchaczy. Co chcesz, by słuchacze byli w stanie zrobić po wysłuchaniu przemówienia?
  2. Dokładne. Używaj słów precyzyjnie.
  3. Osiągalne. Cel szczegółowy powinien być realistyczny i możliwy do osiągnięcia.

Napisz stwierdzenie z punktu widzenia słuchaczy. Zamiast powiedzieć, że Twoim celem jest „poinformowanie słuchaczy o przebudowie domu” możesz powiedzieć: „ po wysłuchaniu prezentacji słuchacze będą wynająć kompetentną ekipę budowlaną”. W przemówieniu perswazyjnym swój cel szczegółowy możesz określić tak: „Po wysłuchaniu mojej prezentacji rada miasta zaakceptuje propozycję budowy centrum sztuki”.

Upewnij się, że cel szczegółowy jest rozsądny. „ Po wysłuchaniu mojego przemówienia, słuchacze będą potrafili naprawić rower” – nie jest realistycznym stwierdzeniem. Lepiej powiedzieć tak: „Po wysłuchaniu mojego przemówienia, publiczność będzie potrafiła wykonać dwa proste zabiegi konserwacyjne roweru”.

Staraj się, aby cel szczegółowy był czytelny i zwięzły

Gdy już zapisałeś swój cel szczegółowy, czas zadecydować o głównych punktach, które chcesz poruszyć. Czasem może kusić, aby robić dygresje. Zwróć uwagę, by zawrzeć tylko główne punkty oraz obrazujące je fakty i idee, które bezpośrednio dotyczą szczegółowego celu przemówienia.

Publiczność chce wiedzieć, o czym będziesz mówić, wstęp powinien im to zwięźle wyjaśnić. Rozwinięcie przemówienia powinno dostarczyć właśnie tych informacji, które obiecałeś. Zakończenie powinno podsumować, o czym była mowa. Po zakończeniu publiczność powinna potrafić streścić Twój cel szczegółowy w jednym zdaniu.

 

Kategorie: Przemawianie

Czekamy na Twoją wiadomość
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda
Privacy Policy